Výstavy


RIBER HANSSON CARTOONS
.
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA VYNIKAJÚCEHO ŠVÉDSKEHO UMELCA
.

Som presvedčený, že z kresby sa možno o človeku dozvedieť oveľa viac, ako keby sme mu čítali z ruky. Z čiar kresby síce nevyčítame osud človeka podobne ako z dlane, zato sa však dozvieme nesmierne veľa o jeho myslení, cítení a charaktere. A to, čo nám o sebe svojou kresbou prezrádza Riber Hansson (1939) si naozaj zasluhuje všetku úctu. Línie jeho čiar nám odhaľujú nielen mimoriadnu kresliarsku zručnosť, ale ukazujú nám aj osobnosť jasnozrivého intelektu a obrovskej erudície, človeka pevného charakteru, veľkej osobnej statočnosti a odvahy. Umelca nesmierneho talentu a mimoriadnej invencie.

Je pravda, že sme museli čakať dlho, kým nám bolo umožnené potešiť sa dielom tohto velikána – dlho sa totiž venoval činnosti diametrálne odlišnej – najprv pracoval ako stavebný inžinier v rôznych architektonických štúdiách, neskôr v 70-tych rokoch založil vlastnú firmu zaoberajúcu sa perspektívnym kreslením a výrobou modelov. V roku 1978, keď už bol – ako sám priznáva – unavený neustálym kreslením rovných čiar, našiel si prácu v novovznikajúcom časopise „Dagens Industri“ ako technický ilustrátor. Neskôr prijal ponuku renomovaného švédskeho časopisu „Svenska Dagbladet“, kde pracoval v rokoch 1990 až 2000. Avšak kdesi v jeho vnútri už dávno dozrievalo jeho alter ego – homo cartoonicus. Ako sám hovorí – kreslenie bolo odjakživa jeho snom – v detstve, v mladosti i v dospelosti. Nezačal sa mu však vážnejšie venovať skôr než dosiahol vek 40 až 45 rokov. Pomohla – ako to už občas býva – náhoda (alebo osud?). Časopis menil svoje zameranie – začal sa orientovať viac na ekonómiu a politiku a šéfredaktor požiadal Ribera, aby vyskúšal svoju ruku na politickej karikatúre. Tento moment síce navonok znamenal zrod nového karikaturistu, ten však bol už v jeho vnútri dávno pripravený.

V roku 2000 sa rozhodne odísť na „voľnú nohu“, čo mu umožňuje oveľa väčšiu flexibilitu – kreslí pre mnohé švédske i zahraničné časopisy, popritom sa venuje aj maľbe a sochárstvu. Zúčastňuje sa na medzinárodných karikaturistických súťažiach a hneď získava významné ocenenia – Award of Excellence v roku 1998 a1999, v roku 2000 získava ako prvý karikaturista švédsku EWK cenu, v roku 2002 Špeciálnu cenu pre najznámejšieho satirického umelca/karikaturistu, v roku 2007 Grand Prix na súťaži World Press Cartoon a v roku 2009 opäť ako prvý Grand Prix na Press Cartoon Europe – ak spomenieme len niektoré z prestížnych cien. Vydáva niekoľko vlastných kníh a ilustruje viac ako 20 knižných publikácií. Jeho diela sú v stálych zbierkach viacerých európskych a amerických múzeí a galérií.

Dnes už môžeme bez akéhokoľvek zaváhania povedať, že podpis „Riber“, ktorým signuje svoje diela, predstavuje značku najvyššej svetovej kvality a záruku mimoriadneho umeleckého a intelektuálneho zážitku.

Nechajme však prehovoriť samotného majstra a vypočujme si jeho vyznanie :

Riber Hansson:

“Kresba je túžba. Túžba po pocite, radosť z prechodu vo chvíli keď sa práca transformuje zo záťaže na eufóriu. Kresba je očakávanie na chvíľu, keď čas a priestor zmizne a pero neodolateľne vedie ruku nad papierom, jeden ťah za druhým , keď v priebehu okamihu možno uvidieť skutočný zmysel života. Kreslenie je najzaujímavejšie a najuspokojúcejšie zamestnanie. A ako závislý fajčiar túži po ďalšej cigarete dokonca skôr, než prvú uhasí, často som sa pristihol pri premýšľaní o tom, čo ďalšie nakreslím, ešte predtým, než som dokončil poslednú čiaru. “


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Pozrite si tiež profilovú stránku Ribera Hanssona v sekcii “Galéria” – kliknite sem


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka

 

Komentáre sú uzavreté.