Človek by sa mohol domnievať, že “rozum”, t.j. schopnosť myslieť, robí náš život jednoduchším a šťastnejším – a iste by to malo svoju logiku. Avšak tí, ktorí boli takouto schopnosťou obdarení, vedia o tom svoje. Tento nevyspytateľný mysliaci aparát ich neustále a neodbytne stavia pred množstvo otázok, ktoré často postrádajú odpovede. Mnohí ľudia (snáď podľa vzoru pštrosov) sa pred takýmito dotieravými otázkami radšej skryjú; avšak tí najstatočnejší z rodu “sapiens” sa neváhajú postaviť k problému čelom. A Willem Rasing, výnimočný umelec z Holandska, k takýmto vzácnym osobnostiam jednoznačne patrí. Má odvahu klásť si znova a znova aj tie najpálčivejšie otázky a neuspokojí sa len s triviálnymi odpoveďami, hoci tie pravé a pravdivé môžu byť často nesmierne bolestivé. Toto nikdy nekončiace hľadanie a nachádzanie (nie nepodobné počínaniu hrdinov antických bájí) sa zrkadlí v celej jeho excelentnej tvorivej práci, ktorou obohacuje nás všetkých.
***
Willem Rasing sa narodil 14.októbra 1954 v mestečku Deventer v strednom Holandsku. Jeho rodičia boli farmársky syn a dcéra umelcov, ktorí začali svoje vlastné podnikanie s potravinami. Willem však nikdy nemal v úmysle prevziať obchod. Bol najstarším dieťaťom a mal tri mladšie sestry. Obchod jeho rodičov sa nachádzal priamo oproti katolíckemu kostolu a deti museli navštevovať kostol takmer každý deň pred odchodom do školy, aby sa pomodlili za prosperitu obchodu. Samozrejme, že sa im to vôbec nepáčilo, cítili sa znudení a stále o tom vtipkovali.
Nad oltárom v kostole, vysoko na stene visel veľký biely kríž s veľmi realistickým ukrižovaným Kristom. Kristus na kríži na malého Willema zapôsobil silným dojmom a možno to je dôvodom, prečo náboženstvo, a najmä táto postava Krista, je stále jednou z tém v jeho tvorivej práci.
Kresleniu a maľovaniu sa Willem viac či menej venoval po celý život. Na základnej škole počas hodín kreslenia prebiehala vždy akási súťaž s jedným z jeho spolužiakov kto z nich je lepší. Po ukončení základnej školy a období práce v obchode s potravinami, ktorý nenávidel, musel Willem narukovať do armády, kde pracoval ako zdravotník. Tam v priebehu zdravotníckeho školenia maľoval na telá vojakov krásne rany.
V roku 1977 začal študovať na Akadémii výtvarných umení, aby sa stal učiteľom umenia. V roku 1982 musel svoje štúdium ukončiť a nikdy sa učiteľom nestal. To mu úplne zmenilo život. Pracoval v rôznych druhoch zamestnaní, aby si zarobil na živobytie a zaplatenie účtov. Vo voľnom čase usporadúval výstavy svojich prác a robil ilustrácie pre všetky možné účely. Willem tiež strávil šesť týždňov v Južnej Kórei aby reprezentoval Holandsko počas Tulip festivalu.
Veľmi silným dojmom naňho zapôsobilo dielo slávneho holandského maliara Rembrandta. Vytvoril sériu koláží z Rembrandtových diel – používal fotografie jeho prác v kombinácii s maľbou sprayom. Tieto jeho práce mali na výstavách veľký úspech. V rovnakom období vytváral aj humorné kresby podľa diel Rembrandta. Rozhodol sa tiež nakresliť portréty svojich priateľov vedľa postáv obrazu “Nočná hliadka”. Vytvorenie tohto diela, ktoré neskôr dostalo názov “Willemova nočná mora” mu zabralo jeden a pol roka. Je to kresba ceruzkou na plátne s rozmermi 173 cm x 220 cm. Na tomto obraze sa nachádza až 511 postáv.
V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa Willem začal zúčastňovať na festivaloch kresleného humoru po celom svete. Jeho prvým úspechom bola prvá cena na Medzinárodnom festivale karikatúry v Holandsku na tému “Umenie a karikatúra”. Pokračoval v tvorbe na túto tému, a vytvoril viac ako 60 ilustrácií, ktoré boli niekoľkokrát vystavované v Holandsku a neskôr v Turecku. V nadchádzajúcom období získal ďalšie ocenenia v Holandsku ako aj v zahraničí a svoje práce vystavoval v mnohých krajinách. Taktiež pôsobil ako člen porôt na viacerých festivaloch karikatúry.
V súčasnosti tvorí svoje “karikatúry” na počítači. Používa väčšinou prvky reálnych situácií a tvorí z nich koláže, ktoré sú potom konečným dielom. Vypočujme si slová samotného umelca: “V skutočnosti sa vôbec necítim ako karikaturista, čokoľvek môže tento pocit znamenať. Vždy je to v očiach pozorovateľa. Samozrejme, stále pokračujem v maľovaní rôznymi štýlmi a experimentujem so všetkými druhmi materiálov. V posledných rokoch som vytvoril veľa obrazov z predmetov, ktoré sa nachádzajú na ulici. Neustále oscilujem medzi abstrakciou a realizmom.”
Nedávno zaznamenal Willem Rasing ďalší významný úspech, keď jeho práca “Libertea, Egalitea, Fraternitea” získala 3. cenu na slávnom medzinárodnom festivale karikatúry Porto Cartoon World Festival v Portugalsku. Po 4 rokoch, počas ktorých vykonával funkciu viceprezidenta, je teraz Willem Rasing už 5 rokov prezidentom FECO-Holland. Žije a pracuje v Amsterdame v Holandsku.
***
Táto výstava prináša reprezentatívny výber z diela Willema Rasinga – jeho práce z viacerých rozsiahlych cyklov, ako sú napríklad “Umenie a karikatúra”, “Veľké osobnosti”, “Aktuálne správy”, “Vysoká kuchyňa Willema Rasinga”, ďalej niekoľko prác zo sérií “Rembrandtove kresby”, “Tulip festival” a “Chlapík z Amsterdamu” a na záver tiež pár ukážok jeho abstraktných malieb. Prajeme vám príjemný umelecký zážitok.
(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )
* Na novej webstránke Willema Rasinga nájdete množstvo rôznych prác a veľa rôzličných tém – kliknite na tento link: http://wrasing1.wix.com/willemrasingartoons #
.